Yasal Mevzuat

E-ticaret sitesi kurmak için gerekli evraklar nelerdir?

Elektronik ticaret, bilinen adı ile e-ticaret, işletmelerin ürünlerini internette satışa sunması için gerekli olan yazılım, ödeme sistemleri, tasarım, donanım ve sunucu hizmetlerinin bir araya geldiği sistemler bütünüdür.


E-ticaret sitesi kurmak için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir. İlk gerekli prosedür, şirket sahibi olunmasıdır. Şahıs, anonim ya da limited şirket farkı olmadan herkes elektronik ticaret sitesi açabilir. Ancak istenilen evrekların bir araya getirilmesi gerekir. Aklında e-ticaret sitesi açmak ancak hangi evrakları sahip olunması gerektiğini bilmeyenler makalemizi okumaya devam edebilirler. Detaylı bir şekilde maddeler halinde açıklamaları ile birlikte gerekli prosedürler anlatılmıştır.


Şirket Sahibi Olunmalıdır 
İnternette ticaret yapabilmeniz için şirket sahibi olmanız gerekir. Yapılacak olan satışların faturalandırılması gerekmektedir. E-ticaret hukukuna göre devlete gerekli vergilerin ödenebilmesi için ancak şirket sahipleri e-ticaret sitesi açarak hukuksal bir şekilde internette satış yapabilmektedirler.


Sanal Pos İçin Şirket Bilgileri 
E-ticaret sitelerinde en çok tercih edilen ödeme yollarından bir tanesi kredi kartı ile yapılan ödemelerdir. Kredi kartı ile ödeme yapılabilmesi için bankalara sanal pos başvurusu yapılması gerekir. Bankalar işletmenizin durumuna göre olumlu ya da olumsuz bir şekilde sanal pos başvurunuz hakkında sizleri bilgilendirmektedir. İstenilen belgelerde eksiklik olduğunda sanal pos başvurunuzu tekrar yapmanız istenebilmektedir. Sanal pos başvurusu yapabilmeniz için ise şirket bilgileriniz ve açılmış olan e-ticaret siteniz ile müracat etmeniz gerekmektedir.


E-ticaret Sitenizde Olması Gereken Evraklar 
Elektronik ticaret sitesi açmadan önce mutlaka mesafeli satış sözleşmesi, gizlilik sözleşmesi, üyelik sözleşmesi ve iade iptal koşullarının sitenize eklenmesi gerekir. Bu sözleşmeler sitenizden ürün satın alacak olan müşterilerinizin görebileceği bir yerde (genellikle anasayfanın en altında bağlantı verilerek) olması gerekmektedir.


Havale, Eft ve Kargoya Kapıda Ödeme Sistemlerini Kullanabilmek İçin Gerekli Bilgiler 
E-ticaret sitelerinde en çok kullanılmakta olan diğer iki ödeme sistemi Havale/Eft ve kargoya kapıda ödeme ile yapılan sistemlerdir. Bu sistemlerin kullanılabilmesi için ise bankalardan şirketinizin bilgileri ile birlikte hesap açtırmanız gerekir. Açılan hesaplar ve şirket bilgileriniz ile birlikte herhangi bir kargo şirketine başvuru yaparak kapıda ödeme hizmeti de kullanılabilmektedir.


Yukarıda anlatılan prosedürleri tamamladığınız taktirde online sipariş alabileceğiniz bir e-ticaret sitesi açmaya hazır hale gelebilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizi mağazanızda satışa sunarken aynı zamanda e-ticaret siteniz üzerinden de sipariş alarak ürünlerini, tüketicilere tanıtarak satışlarını gerçekleştirebilirsiniz.   

Scroll to Top